Historie

Drobn├ę jahody znala Mezopot├ínie, Egypt, ┼śecko, ┼ś├şm. P┼Öibli┼żn─Ť od 14. stolet├ş se v Anglick├Żch a Francouzsk├Żch zahrad├ích p─Ťstoval jahodn├şk lesn├ş Fragaria vesca. V 16. stolet├ş se dovezl z Ameriky druh jahodn├şku Fragaria virginiana. Roku 1766 ve Versaillesk├ę zahrad─Ť kr├ílovsk├Ż zahradn├şk Ludv├şka XV Antoine Duchesne nasadil n├íhodn─Ť dva americk├ę jahodn├şky Fragaria virginiana x Fragaria chiloensisvedle vedle sebe. Poda┼Öilo se mu zk┼Ö├ş┼żit dva americk├ę jahodn├şky d┼Ö├şv─Ťj┼í├şho vir┼żinsk├ęho a pozd─Ťji dovezen├ęho chilsk├ęho. Tento k┼Ö├ş┼żenec se stal p┼Öedch┼»dcem nov├ęho druhu velkoplod├Żch jahodn├şk┼»(Fragaria ananassa), kter├ę se pozd─Ťji za─Źal ┼ílechtily v Holandsku. V dne┼ín├ş dob─Ť si m┼»┼żeme vybrat z mnoha odr┼»d jahodn├şk┼», jako nap┼Ö├şklad Senga seng├ína, Elista, Redgauntlet, Korona, Elsanta, Elv├şra, Gorela, Dagmar, Duk├ít a jin├ę. U n├ís se za─Źal p─Ťstovat prvn├ş velkoplod├Ż jahodn├şk z├ísluhou Rudolfa Strimpla po jeho zku┼íenostech z cest po Americe v roce 1896, prvn├ş jahod├í┼Ösk├í oblast se nach├ízela nedaleko Netvo┼Öic, v Teletin─Ť na statku Christov.

V Kunratic├şch za─Źal p─Ťstovat velkoplod├Ż jahodn├şk v roce 1959 V├íclav Jakoubek star┼í├ş. Kunratick├ę jahody ( ing. V├íclav Jahoubek mlad┼í├ş) z├şskal v roce 1964 na sv─Ťtov├ę zahr├ídk├í┼Ösk├ę v├Żstav─Ť ve V├şdni zlatou medaili za odr┼»du Senga seng├ína a st┼Ö├şbrnou za odr┼»du Senga gigana.

Na┼íe spole─Źnost vznikla v roce 1993 po rozpadu zem─Ťd─Ťlsk├ęho dru┼żstva Kunratice. V dne┼ín├ş dob─Ť hospoda┼Ö├şme p┼Öibli┼żn─Ť na 26 hektarech, kde 10,6 ha tvo┼Ö├ş plodn├ę plochy a 3,5 ha mlad├í v├Żsadba. Pole le┼ż├ş na Pruhonick├ę p├ínvi kamenit├ę p┼»dy, kter├í je zah┼Ö├şv├ína a propustn├í. Tato p┼»da je such├í a proto jsou pole zavla┼żov├ína. P─Ťstujeme n─Ťkolik odr┼»d jahodn├şk┼», z nich┼ż p┼Öeva┼żuje odr┼»da Korona. D├íle m├íme odr┼»dy Elsanta a v mal├ęm mno┼żstv├ş Duk├ít, Polka, Elv├şra. Na┼íe spole─Źnost tak├ę zkou┼í├ş nov├ę odr┼»dy v na┼íich klimatick├Żch podm├şnk├ích, nap┼Ö├şklad Florence.

FROM.CZ - webdesign, web aplikace, hosting