Historie

Kunratické jahody > Historie

Drobné jahody znala Mezopotánie, Egypt, Řecko, Řím. Přibližně od 14. století se v Anglických a Francouzských zahradách pěstoval jahodník lesní Fragaria vesca. V 16. století se dovezl z Ameriky druh jahodníku Fragaria virginiana. Roku 1766 ve Versailleské zahradě královský zahradník Ludvíka XV Antoine Duchesne nasadil náhodně dva americké jahodníky Fragaria virginiana x Fragaria chiloensisvedle vedle sebe. Podařilo se mu zkřížit dva americké jahodníky dřívějšího viržinského a později dovezeného chilského. Tento kříženec se stal předchůdcem nového druhu velkoplodých jahodníků (Fragaria ananassa), které se později začal šlechtit v Holandsku. V dnešní době si můžeme vybrat z mnoha odrůd jahodníků, jako například Senga sengána, Elista, Redgauntlet, Korona, Elsanta, Elvíra, Gorela, Dagmar, Dukát, Florence a jiné. U nás se začal pěstovat první velkoplodý jahodník zásluhou Rudolfa Strimpla po jeho zkušenostech z cest po Americe v roce 1896, první jahodářka oblast se nacházela nedaleko Netvořic, v Teletině na statku Christov.

V Kunraticích začal pěstovat velkoplodý jahodník v roce 1959 Václav Jakoubek starší. Kunratické jahody (ing. Václav Jakoubek mladší) získal v roce 1964 na světové zahrádkářské výstavě ve Vídni zlatou medaili za odrůdu Senga sengána a stříbrnou za odrůdu Senga gigana.

Naše společnost vznikla v roce 1993 po rozpadu zemědělského družstva Kunratice. V dnešní době hospodaříme přibližně na 26 hektarech, kde 10,6 ha tvoří plodné plochy a 3,5 ha mladá výsadba. Pole leží na Průhonické pánvi kamenité půdy, která je zahřívána a propustná. Tato půda je suchá, proto jsou pole zavlažována. Pěstujeme několik odrůd jahodníků, z nichž převažuje odrůda Korona. Dále pěstujeme odrůdy Elsanta, Darselect, Sonáta, Rumba, Honeoye, Florence Malwina. Naše společnost také zkouší nové odrůdy v našich klimatických podmínkách.

Kontakty

.

V Jahodách 1756/16, 14800 Praha 4 - Kunratice

721 912 091

Záznamová služba: 241 932 232

jirijakoubek@volny.cz

@ProMilovnikyJahod

Kontaktujte nás

.